Jak wyczyścić uszkodzony parkiet w jodełkę?

Jak czyścić parkiet w jodełkę i usuwać zadrapania i plamy z podłogi

Parkiet w domu natychmiast nadaje pomieszczeniu niesamowity urok. Jeśli dodatkowo jest to lite drewno i jest ułożone w jodełkę lub węgierski ścieg, masz mały klejnot, który przewyższa wszystkie inne wykładziny podłogowe swoją klasą! Niemniej jednak utrzymanie parkietu nie należy do najłatwiejszych i wymaga szczególnej troski, zwłaszcza jeśli jest stara lub gdy poprzedni właściciele o nią nie dbali. Oto kilka wskazówek, dzięki którym będzie wyglądał jak nowy bez rozbijania banku !

Jak czyścić uszkodzony parkiet w jodełkę ?
  • Podziel się:

Utrzymuj parkiet w jodełkę przez cały rok

Piękny parkiet w jodełkę, jak wszystkie podłogi, wymaga regularnej konserwacji. Aby poradzić sobie z codziennym zużyciem, konieczna jest regularna pielęgnacja parkietu.

Regularne odkurzanie jest niezbędne nie tylko ze względów higienicznych, ale także, aby zapobiec zarysowaniu podłogi przez drobne cząstki (piasek, żwir). Preferuj odkurzanie miotłą lub użyj szczotki odkurzacza w trybie "włosia ", aby uniknąć ryzyka zarysowania. Cotygodniowe czyszczenie jest zwykle wystarczające.

Użyj łagodnego środka czyszczącego o neutralnym pH, takiego jak czarne mydło rozcieńczone w wodzie. Unikaj produktów, które są zbyt zdzieralne, takich jak wybielacz, amoniak lub agresywne środki czyszczące do drewna i lakierów.

Jeśli naprawdę chcesz skorzystać konkretny produkt, a nawet jeśli jest to zalecane do parkietu, najlepiej wykonać test na małej powierzchni podłogi, w niepozornym miejscu (w rogu lub za drzwiami), aby sprawdzić, czy produkt nie niszczy nie drewno i nie tworzy plam. We wszystkich przypadkach należy unikać nadmiernego zwilżania drewna.

Użyj wilgotnego, ale nie przemoczonego mopa lub panelu z mikrofibry. Regularnie ożywiać Twój parkiet w jodełkę i codziennie zabezpieczać, raz w roku można przeprowadzić następującą kurację: wymieszać równe części oleju lnianego i terpentyny i nakładać bez nadmiaru na drewno. Możesz przejść od 2 do 3 warstw, czekając 48 godzin między każdą aplikacją.

Stary parkiet w jodełkę a nowy parkiet

Im starszy parkiet, tym delikatniejszy będzie w utrzymaniu. W rzeczywistości nowoczesne podłogi są często pokryte wodoodporną powłoką, która zapobiega impregnacji drewna przez płyny i tworzeniu się plam..

Stare podłogi w jodełkę są zwykle po prostu lakierowane, a nawet jeśli początkowo były poddawane obróbce szelakiem, z czasem wyblakły i nie zapewniają już wodoodporności podłogi. Dzięki temu stare podłogi łatwiej „pozostawiają ślady” i często wymagają renowacji powierzchni, aby odzyskać dawny blask.. 

Jak usunąć rysy z parkietu ?

Nawet przy staranności niezmiennie tworzą się zadrapania drewniany parkiet w jodełkę. Mebel się poruszył, wystarczy żwir pod podeszwą, żeby zaznaczyć podłoże.

Jeśli zadrapania są powierzchowne, możesz spróbować tego: nałóż ręcznik z mikrofibry na leczony obszar i umieść na nim żelazko w trybie parowym. Drewno lekko puchnie i wypełni rysę. Po lekkim nałożeniu na wierzch bejcy orzechowej lub pasty do butów wszystko powinno być w porządku. W przypadku głębszego śladu może być konieczne uzupełnienie rys niewielką ilością pasty do drewna przed lakierowaniem lub woskowaniem podłogi..

tak Twój parkiet w jodełkę jest zeszklony, Zarysowania wypełnione pastą do drewna należy następnie lekko przeszlifować papierem ściernym przed nałożeniem impregnatu. Dla parkiet laminowany, nałożenie niewielkiej ilości lakieru zabarwionego na ten sam kolor co parkiet powinno wystarczyć, aby ukryć drobne rysy.

Dzięki ślizgaczom pod stopami Twoich foteli i innych mebli unikamy zarysowań! Łatwe w montażu i niedrogie, pozwalają na dowolne przesuwanie mebli.

Drobne wypadki codzienne: usuwanie plam z parkietu

Mogą wystąpić drobne wypadki domowe, ale pod warunkiem, że zostaną natychmiast naprawione, zwykle można pozbyć się plam, zanim wnikną do drewna, zwłaszcza jeśli zostało wcześniej odpowiednio konserwowane. . W przypadku plam ważna jest szybka reakcja !

  • Plamy z atramentu : wytrzeć plamę wacikiem lub bawełnianą szmatką zwilżoną niewielką ilością alkoholu
  • Plamy krwi : jeśli zaczniesz działać od razu, woda z mydłem może być wystarczająca. W przeciwnym razie spróbuj z małą ilością amoniaku.
  • Plamy ze świec, tynku lub farby : zeskrobać równolegle do podłoża plastikową szpatułką, aby nie „przekopać” drewna, następnie natrzeć plamę niewielką ilością białego octu.
  • Plamy tłuszczu : posyp drewno talkiem lub ziemią Sommieres, przykryj ręcznikiem papierowym, a następnie nałóż na nie gorące żelazko. W razie potrzeby powtórz operację.
  • Plamy z kawy lub wina : natychmiast zmyć gąbką i niewielką ilością rozcieńczonego czarnego mydła przed dokładnym wysuszeniem. Jeśli plamy utrzymują się lub nie zareagowałeś wystarczająco szybko, istnieje prawdopodobieństwo, że płyn osadził się we włóknach drewna. Następnie bardzo dokładnie stopi poplamiony obszar, a następnie woskuje go, aby aureola była wyraźniejsza po szlifowaniu..

Usuń rozproszone lub bardzo rozległe plamy z parkietu w jodełkę

Gdy plam jest wiele (na przykład pod doniczkami) lub gdy występują obawy duże partie parkietu (po powodzi lub zalaniu) trudniej jest sprawić, że znikną, tym bardziej że zastosowane detergenty rozjaśnią obszar drewna wokół plam i utworzą nieestetyczne aureole.

Delikatnie przetrzyj dotknięte obszary terpentyną. Gdy plamy znikną, będziesz musiał ponownie woskować część parkietu, która została właśnie obrobiona, upewniając się, że wybrałeś odcień zbliżony do reszty podłogi. Jeśli ślady pozostaną, możesz rozważyć zabarwienie lub woskowanie całej podłogi w nieco ciemniejszym odcieniu, aby była jeszcze bardziej jednolita..

Gdy plamy są naprawdę duże, homogenizacja całości staje się trudna. Najlepiej jest wtedy leczyć całą podłogę i nie ma już stref. Konieczne jest dokładne czyszczenie, aby usunąć istniejący wosk lub lakier i zmyć plamy. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet przeszlifowanie całej części i może być konieczna interwencja specjalisty. Wówczas konieczne będzie ponowne woskowanie parkietu, aby go zaimpregnować i przywrócić mu nowy blask..

Świat Podłóg odc. 003 - parkiet czy deska, cegiełka, a może jodełka?

Opis:
Dziś na warsztat bierzemy rodzaje drewnianych podłóg warstwowych. Podzielimy je ze względu na rozmiar pojedynczej deski jak i sposób ułożenia. Co ułożyć w mniejszym, a co w dużym pomieszczeniu. Czy w kamienicy lub zabytkowym domu warto rozważyć nietypowe rozwiązania? Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału.A już w kolejnych odcinkach m.in. układanie desek drewnianych nie tylko wzdłużnie lecz we wzór jodły francuskiej, klasycznej i wielu innych możliwości.--------------------Jeśli macie jakieś pytania - śmiało piszcie w komentarzach.Podoba się Wam film - zostawcie lajka.Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz profilów na portalach społecznościowych.--------------------Oferty promocyjne, wyprzedaże, adresy naszych salonów podłóg drewnianych w Warszawie.www.www./swiatpodlogwww./swiatpodlog

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here