Jak sadzić i uprawiać brokuły?

Kapusta, którą można jeść przez cały rok !

Łatwiejszy w uprawie niż inne kapusty, mniej wymagający, brokuły bez problemu odnajdą się w warzywniaku! Szybko zapoznaj się z poradami redakcyjnymi dotyczącymi sadzenia i uprawy.

Jak sadzić i uprawiać brokuły ?
  • Podziel się:

Charakterystyka brokułów

  • Rodzaj: roślina warzywna
  • Wysokość: do 1m
  • Pożądana wystawa: słoneczny
  • Kolor kwiatu: żółty
  • Typ gleby: normalna
  • Środek odkażający: Nie
  • Listowie: trwały

Charakterystyka i pochodzenie brokułów

brokuły to odmiana kapusty należąca do rodziny Brassicaceae. Niskoenergetyczne brokuły to prawdziwy koncentrat witaminy C i minerałów.

Pochodząca z południowych Włoch roślina warzywna została sprowadzona do Francji przez Katarzynę Medycejską w XVI wieku. Brokuły składają się z głównej łodygi rozgałęzionej w grona usiane małymi żółtymi kwiatami.

Podczas gotowania konsumujemy bardzo delikatne łodygi i bukiety, zanim zakwitną kwiaty. Dwie główne odmiany to roczne brokuły składający się z dużego "jabłka ", szeroko dostarczane i brokuły dżetowe które konsumujemy jako "dysze ", mniejsze bukiety, ale też dobrze przyozdobione.

Na straganach występuje częściej latem i jesienią, ale jest zbierany i sprzedawany przez cały rok. Łączy w sobie kilka zalet zdrowotnych: jest niskokaloryczny, bogaty w błonnik i niezwykle bogaty w witaminy. 

Sadzenie brokułów

Jeśli masz zielony kciuk, możesz to zrozumieć sadzonki brokułów samemu w maju-czerwcu lub kup rośliny w centrum ogrodniczym. Umieścisz je na miejscu w połowie lipca, w odstępach około 60 cm. Uważaj, aby obficie zagęścić glebę i wodę.

brokuły rozwija się szczególnie w głębokiej, chłodnej i wilgotnej glebie. Lekko gliniasta gleba to plus. 

Brokuły lubią łagodne, wilgotne klimaty i boją się zimna. Przed pierwszymi przymrozkami pokrój każdy brokuł po kawałku ziemi i umieść go pod ramą. Pod koniec lutego umieścisz je na świeżym powietrzu na zbiory w marcu.

Pielęgnacja i uprawa brokułów

Dla jak uprawiać brokuły, pamiętaj, aby podczas wzrostu przynajmniej dwukrotnie napowietrzać glebę motyką. Kolejna wskazówka: brokuły nie komponują się dobrze z truskawkami i rzodkiewką, preferuje towarzystwo ogórka, pomidora czy ziemniaka..

W przypadku silnego upału pomyśl o ściółkowaniu ziemi. Kiedy podlewać, musi być regularne. 

Zbiór i przechowywanie brokułów

Zbiór rocznych brokułów Zwykle odbywa się od marca do listopada. Aby warzywo zostało zebrane, pąki kwiatowe powinny być ukształtowane i zielone. Dla brokuły dżetowe, zbiór odbywa się od września do marca. Dzięki temu możemy bez obaw spożywać brokuły przez cały rok, urozmaicając plantacje.

Po zebraniu zaleca się szybkie spożycie brokułów. Możemy je przechowywać w szufladzie na warzywa w lodówce od 4 do 5 dni, a nawet zamrozić, pod warunkiem, że zostały wcześniej zblanszowane.. 

Choroby i szkodniki brokułów

Pasożyty i choroby, które dotykają brokuły są takie same jak te z kapusty jabłkowej. Warzywo jest szczególnie obawiające się szkodników, takich jak pchły chrząszcz, które atakują liście. Może również pojawić się mączniak rzekomy i spowodować uszkodzenie liści. 

Zastosowania i zalety brokułów

Plik kultura brokułów pozwala na przygotowanie wielu przepisów. To warzywo można jeść na surowo lub gotowane w zupie, zacierze, zapiekance lub zwykłe. Posiada wiele walorów odżywczych, ponieważ jest niskokaloryczny i bogaty w witaminy B9, C, E i K, prowitaminę A, pierwiastki śladowe, minerały, przeciwutleniacze, błonnik i związki siarki. Trochę zapomniany o francuskich kucharzach i smakoszy, powrócił na przód sceny około trzydzieści lat temu.

WSZYSTKO o uprawie - Brukselka, Kapusta brukselska - uprawa warzyw | infoUprawa

Opis:
Strona internetowa: www.Facebook: youtube.com/channel/UC1GHPXUKrYBdjtHfC3t6LNQ/videos?sort=ddu0026shelf_id=0u0026view=0Mail kontaktowy: [email protected] co wiem o uprawie brukselki, kapusty brukselskiej. Pamiętaj, że nie jestem nieomylny! Są jakieś błędy? Coś warto jeszcze dopowiedzieć? Daj znać, będę wdzięczny.Na filmiku dowiesz się takich wiadomości jak:Siew brukselki, kapusty brukselskiejSadzenie brukselki, kapusty brukselskiejZbiór brukselki, kapusty brukselskiejTermin siewu brukselki, kapusty brukselskiejTermin sadzenia brukselki, kapusty brukselskiejTermin zbioru brukselki, kapusty brukselskiejStanowisko dla brukselki, kapusty brukselskiejGłębokość siewu brukselki, kapusty brukselskiejGleba dla brukselki, kapusty brukselskiejRozsada brukselki, kapusty brukselskiejRozstaw dla brukselki, kapusty brukselskiejPodlewanie brukselki, kapusty brukselskiejNawożenie brukselki, kapusty brukselskiejPrzedplon brukselki, kapusty brukselskiejPrzykładowe choroby i szkodniki brukselki, kapusty brukselskiejKulinaria brukselki, kapusty brukselskiejOdmiany brukselki, kapusty brukselskiejZdjęcia pochodzą z:https://www.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here