Jak sadzić i uprawiać kurkumę?

Niezbędny składnik curry

Ta jasnożółta przyprawa jest ziołem z rodziny imbirów. Odkryj nasze wskazówki dotyczące łatwego sadzenia i uprawy kurkumy w swoim ogrodzie.

Jak sadzić i uprawiać kurkumę ?
 • Podziel się:

Charakterystyka kurkumy 

 • Rodzaj: roślina warzywna
 • Wysokość: do 1m
 • Kolor kwiatu: biały, żółty, fioletowy, jasnoniebieski
 • Pożądana wystawa: słoneczne, półcieniste
 • Typ gleby: dreny, bogate w próchnicę, świeże
 • Listowie: wygasł
 • Wywiad : umiarkowane podlewanie
 • Środek odkażający: Nie
 • Choroby i szkodniki: czerwony pająk

Pochodzenie i charakterystyka kurkumy

Dołączony do rodziny Zingiberaceae, Kurkuma to nazwa nadana tropikalnej roślinie pochodzącej z Indii i Azji Południowo-Wschodniej. Termin ten jest używany częściej w kuchni niż w ogrodnictwie. I nie bez powodu kłącze tej aromatycznej rośliny jest źródłem przyprawy o tej samej nazwie.

Wieloletnia roślina zielna przybyła do Francji w okresie historycznym związanym z podbojem Galii. Przyprawa jest nazywana szafranem indyjskim ze względu na jej pochodzenie.

Sadzenie kurkumy

Ewoluować w dobrym środowisku, Kurkuma wymaga:

 • Z bogatej, świeżej i drenującej gleby warzywnej.
 • Od jasnej ekspozycji osłoniętej od wiatrów. Roślina nie lubi bezpośredniego kontaktu ze słońcem.

Sadzenie odbywa się w lutym. Okres ten może wydłużyć się do maja. 

Kwitnienie odbywa się w okresie letnim od czerwca do września. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest to, że przy dobrych warunkach wzrostu roślina wieloletnia może kwitnąć dwa razy w roku..

Może być uprawiana zarówno w gruncie, jak iw doniczkach. Musisz poczekać trzy dobre lata, zanim pojawią się pierwsze dwukolorowe kwiatostany (zielono-białe). W przypadku gdybyś chciał to zrobić rosnąca kurkuma w doniczkach, zajmie to piaszczysta gleba.

Utrzymanie i uprawa kurkumy

Konserwacja jest stosunkowo prosta. Aby rozwijał się w dobrych warunkach, konieczne jest:

 • Upewnij się, że podłoże jest odpowiednio nawilżone w okresie wegetacji, który trwa od marca do września.
 • Upewnij się, że liście nie są odwodnione. W razie potrzeby spryskaj liście wodą deszczową.
 • Upewnij się, że roślinie nie brakuje fosforu, podając jej płynny nawóz raz w miesiącu w okresie kwitnienia.
 • Usuń martwe liście i wysuszone łodygi. Po okresie wegetacji roślina nie potrzebuje już podlewania. Jeśli hodujesz je w doniczce, nie zapomnij zmienić gleby, gdy nadejdzie wiosna..

Najlepszą techniką rozmnażania rośliny jest podział. Podział kłącza następuje w okresie wiosennym. Musimy poczekać trzy dobre lata wcześniej Kurkuma kwiat.

Zbieranie kurkumy

Zbieramy tylko kłącza kurkuma domestica. Zbiór odbywa się, gdy tylko liście wyschną. Aby zebrać przyprawę zawartą w kłączu, konieczne jest zagotowanie kłączy, a następnie delikatne usunięcie skórki z kłączy. Następnie umieść nagie kłącza w pojemniku. i pozostaw do wyschnięcia wystawiając je na słońce. Gdy kłącza wyschną, łatwiej je zmielić.

Choroby i pasożyty kurkumy

Kurkuma to wytrzymała roślina, która nie jest podatna na choroby ani szkodniki. Jednak na liściach mogą pojawić się ukąszenia czerwonego pająka. Mając to na uwadze, zapobiegawczo rozpylaj sfermentowany obornik pokrzywy. Jeśli chodzi o choroby, znamy tylko jedną; zgnilizna kłącza. Zgnilizny pojawiają się, gdy roślina tonie w wodzie. Dlatego wystarczy mieć przesączającą się ziemię, aby usunąć tę zarazę..

Zastosowania kurkumy

Może być stosowany jako roślina ozdobna lub uprawiany ze względu na walory aromatyczne i ajurwedyczne. To jest kłącze kurkuma domestica który jest używany w kuchniach. Kurkuma w proszku towarzyszy ryżowi, wzbogaca mięso i ryby oraz nadaje smak deserom mlecznym. Jest także przyprawą lekarską uznaną za właściwości trawienne i przeciwzapalne..

Wskazówka dla nieograniczonej uprawy kurkumy w domu

Opis:
Wskazówki i porady, psychologia i naturalne środki zaradcze► Subskrybuj i nie przegap nowych filmów--------------------ZAPISZ SIĘ ZA DARMO ►https: //goo.gl/t66VdE

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here