Jak sadzić i uprawiać bluszcz pnący?

Porady i wskazówki dotyczące dekorowania ścian zewnętrznych i dekorowania wnętrz bluszczem

Niesłusznie oskarżony o niszczenie tynku na ścianach lub szkodzenie drzewom, bluszcz pnący jest w rzeczywistości rośliną łatwą do życia i która mnoży zalety !

Jak sadzić i uprawiać bluszcz pnący ?
 • Podziel się:

Charakterystyka bluszczu pnącego
 

 • Rodzaj: wino
 • Wysokość: Od 0 do ponad 10 m 
 • Kolory kwiatów: Jasnozielony, ciemnozielony, żółty, czerwony, srebrny, złoty
 • Nazwa owocu: Czarna jagoda
 • Pożądana wystawa: Słoneczne, zacienione, półcieniste
 • Typ gleby: Normalny do słabego
 • Wywiad: Łatwe w utrzymaniu
 • Odkażanie: Tak
 • Odmiany: Hedera helix 'Hibernica ', Hedera helix 'Green Ripple ', Hedera canariensis 'Azorica ', Hedera helix 'Sylver queen ', Hedera helix 'Elegantissima '

Geneza i cechy szczególne bluszczu pnącego

Plik bluszcz wspinaczkowy, podobnie jak jej kuzyn pełzający bluszcz, jest rośliną pochodzącą z rodziny Araliaceous. Bardzo powszechny w Europie bluszcz pnączy jest wytrzymałą, dość inwazyjną rośliną, która może bez problemu żyć setki lat, osiągając wysokość ponad 30 metrów! Podobnie jak pnącze Virginia, bluszcz pnący jest idealny do ozdabiania ścian zewnętrznych ładnymi zielonymi liśćmi lub na przykład do ozdabiania betonowych ścianek działowych.. 


Na jego nieszczęście bluszcz cierpi na wiele uprzedzeń: zarzuca się mu w szczególności żerowanie na soku drzew, na których osiada, osłabianie ich lub niszczenie powłoki ścian, po których się wspina. To jest w 100% fałszywe: jeśli ściana jest w dobrym stanie, bluszcz nigdy jej nie uszkodzi! Ponadto bluszcz pnący nie będąc pasożytem doskonale sprawdza się w odstraszaniu much i innych mszyc z ogrodów (jest następnie używany jako wywar).


Uważaj jednak: liście bluszczu mogą czasami powodować podrażnienia skóry, a jego owoce (małe czarne jagody, którymi ptaki uwielbiają żerować) są bardzo toksyczne dla ludzi..
 

Zastosowania bluszczu pnącego

Zalety i korzystne działanie bluszczu pnącego są liczne:

 • Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że ​​ekstrakt z bluszczu pnącego jest korzystny zwłaszcza podczas diet odchudzających lub w przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów..
 • Roślinę stosuje się również w przypadku swędzenia oraz przyśpiesza gojenie się ran i oparzeń. 
 • W leczeniu astmy lub zapalenia oskrzeli bluszcz pnący jest ceniony ze względu na jego działanie tłumiące kaszel.
 • Wreszcie, gdy jest sadzony w pomieszczeniach, bluszcz ma właściwości oczyszczające: umożliwia odkażanie powietrza poprzez wychwytywanie oparów benzenu, formaliny, ksylenu i innych szkodliwych gazów..

Sadzenie bluszczu pnącego

Bluszcz pnący nie wymaga dużego nasłonecznienia i dość łatwo aklimatyzuje się w miejscu między cieniem a słońcem. Preferuje gleby wapienne i chłodne, ale doskonale przystosowuje się również do gleby suchej.. 
Jeśli chcesz ozdobić fasadę lub ścianę w ogrodzie bluszczem, posadź go wiosną. Aby uzyskać dość gęsty wynik, zaleca się od jednej do trzech roślin na m2, nie więcej. Sadzonki wykonuje się później, we wrześniu.. 
Bluszcz można również uprawiać w pomieszczeniach, w klasycznej doniczce lub w wersji wiszącej: wybierz wolno rosnące odmiany o zmniejszonej wielkości i preferuj bluszcz z kolorowymi liśćmi, na przykład Hedera helix x "Perkeo"..

Pielęgnacja i podlewanie bluszczu pnącego

Dobra wiadomość: bluszcz pnący jest bardzo odporną rośliną, która może rosnąć bez żadnej szczególnej pielęgnacji: wystarczy, że podlewasz ją do minimum w fazie wzrostu. W przeciwnym razie jest to roślina, która wymaga bardzo małej opieki.


Z drugiej strony, jej szybki rozwój może sprawić, że bluszcz pnący jest rośliną bardzo inwazyjną, dlatego należy ją monitorować i regularnie przycinać, aby ograniczyć jej terytorium. Z tego powodu wielkość nowych łodyg jest przeprowadzana jesienią.. 

Choroby bluszczu pnącego

Wytrzymały bluszcz pnący jest odporny na choroby. Z drugiej strony, w zależności od koloru i wyglądu liści, można postawić diagnozę stanu zdrowia. Więc :

 • Pożółkłe i zwiędłe liście są oznaką nadmiernie nasłonecznionego miejsca.
 • Czarne liście oznaczają, że bluszcz jest zbyt intensywny.
   

Bluszcz pospolity ?

Opis:

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here