Jak sadzić i zbierać koper włoski?

Jego anyżowy smak wzmacnia Twoje potrawy !

Koper włoski to śródziemnomorskie warzywo o aromacie anyżu, koper włoski to warzywo, które ma pewne szczególne potrzeby w uprawie. Zapoznaj się z poradami redakcji dotyczącymi sadzenia i uprawy kopru włoskiego w ogrodzie warzywnym.

Jak sadzić i zbierać koper włoski ?
  • Podziel się:

Charakterystyka kopru włoskiego

  • Rodzaj: roślina warzywna
  • Wysokość: do 1m
  • Kolor kwiatu: żółty
  • Pożądana wystawa: słoneczny
  • Typ gleby: dobrze osuszone
  • Wywiad : łatwe w utrzymaniu 
  • Środek odkażający: Nie
  • Choroby i szkodniki: mszyce
  • Odmiany: Anethum graveolens, Seseli hippomarathrum, Meum athamanticum, Oenathe aquatica, Foeniculum vulgare

Pochodzenie i charakterystyka kopru włoskiego

Koper włoski to roślina należąca do rodziny pszczelich. Dzielone na dwie duże odmiany (koper dziki i koper warzywny), to liściaste warzywo było szczególnie cenione w starożytności, a także w XVII wieku we Francji. Następnie popadł w niełaskę, zanim w drugiej połowie XX wieku powrócił, dzięki smakowi nieco przypominającemu koper.

Pochodzący z basenu Morza Śródziemnego koper włoski może przekraczać metr wysokości i produkuje latem małe żółte kwiaty złożone z 5 płatków, a także jadalną cebulkę o białawym i bladozielonym wyglądzie..

Uprawiany jest głównie na południu Francji, w basenie Morza Śródziemnego.. Koper włoski zbiera się od czerwca do października. 

Nie należy tego mylić Koper włoski z koper leczniczy. Ta ostatnia to wieloletnia roślina zielna, która rośnie dziko nad morzem, zwykle na południu, ale także na wybrzeżu Atlantyku.. 

Sadzenie kopru włoskiego

Idealny czas na kopru roślinnego trwa od końca lutego do kwietnia, a we wszystkich przypadkach przed rozpoczęciem okresów upałów. Siać w szkółce, przykrywając nasiona około 1 cm ziemi doniczkowej, a następnie sadzić, gdy tylko rośliny osiągną wysokość 10 cm. Koper włoski powinien mieć osobne miejsce w ogrodzie, z tendencją do zapylania koperkiem.

Rozstaw pozwoli nie odprowadzać wody i zasobów mineralnych pobieranych przez inne gatunki (pomidory, fasola). Roślina blisko sałaty, kopru włoskiego - dzięki charakterystycznemu i dobrze prezentującemu się zapachowi - pomoże w walce z inwazją ślimaków.

Uprawa kopru włoskiego należy uprzywilejować, ponieważ to warzywo jest niezbędną rośliną towarzyszącą

W trosce o koper włoski

W trosce o koper włoski polega na eliminacji pędów kwiatowych i cotygodniowym podlewaniu w drobny deszcz. Koper włoski bardzo dobrze znosi bardzo suche gleby i wielokrotną ekspozycję na słońce, ale wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza gdy jest gorąco. Pozwala to uniknąć wzrostu nasion i pozwala uzyskać bardzo delikatny koper włoski. Pamiętaj również o ściółkowaniu gleby, aby utrzymać ją w chłodzie. 

Jeździć regularnie rośliny kopru włoskiego w celu ułatwienia wybielania cebulek. 

Gdy koper osiągnie około piętnastu centymetrów wysokości, konieczne jest zapewnienie mu większej przestrzeni. To więcej niż przycinanie kopru włoskiego, to eliminacja słabszych roślin, które pozwolą na rozwój bardziej energicznych roślin. Wskazane jest, aby co 25 cm trzymać tylko jedną sadzonkę kopru włoskiego.

Choroby kopru włoskiego

Koper włoski to roślina warzywna mało wrażliwa na choroby i agresje zewnętrzne. Koper włoski szczególnie obawia się szkodników, takich jak larwy marchewkowe, mszyce, ślimaki i ślimaki..

Czasami może cierpieć na ataki mszyc. W takich przypadkach poczekaj, aż słońce zajdzie, aby spryskać rozcieńczone czarne mydło, aby je usunąć. Możesz też użyć biedronek, które są naturalnym drapieżnikiem mszyc.

Zbiór kopru włoskiego

Zbiór kopru włoskiego odbywa się od lipca do października. Użyj wideł bohee, aby wyciągnąć żarówki, gdy mają około 8-10 cm szerokości. Zbiór odbywa się w razie potrzeby i przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. 

Jak siać koper do gruntu

Opis:

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here