Zrozum i rozpoznaj kafelki

Płytki są wykonane z gliny i piasku.

Zrozum i rozpoznaj płytki
  • Podziel się:
Dachówka z terakoty jest we Francji najczęściej stosowanym materiałem na pokrycia dachowe. Istnieją trzy duże rodziny, z których każda jest historycznie związana z klimatem regionu, w którym się urodziła.. 70% domów francuskich jest pokrytych dachówką. Płytka z terakoty ma wiele zalet. Jest mocny i trwały (nadal istnieją płytki kanałowe, które mają ponad 2000 lat). Jest odporny na gnicie i niepalny. Jest odporny na zanieczyszczenia i złą pogodę. Wreszcie dostosowuje się do wszystkich stylów, tradycyjnych lub współczesnych. Płytki są wykonane z gliny i piasku. Ich utrzymanie jest łatwe i niedrogie. Producenci płytek stosują opakowania i procesy nadające się do recyklingu, które ograniczają cięcia na placach budowy, a jednocześnie ułatwiają montaż. Ponadto gliniana dachówka spełnia 14 celów określonych w podejściu HQE (High Environmental Quality), co gwarantuje zrównoważony rozwój tego sektora. Jakość płytek regulują europejskie standardy. Płytki płaskie, kanałowe i zakładkowe podlegają normie NF EN 1304. Znak jakości „Płytki terakotowe NF” nie tylko potwierdza zgodność produktów z normami, ale także ich przydatność do użytku. Istnieją trzy główne rodziny płytek: płytki kanałowe, płytki płaskie i płytki zakładkowe..

Dachówka kanału: głównie na południu

Wprowadzona we Francji około 3000 roku pne przez Aleksandra Wielkiego, ta płytka w kształcie rynny jest również nazywana „imbrex and tegula”, „boot rod”, „round tile” lub „Roman tile”. Szczególnie nadaje się do dachów o niskim nachyleniu w miejscach nasłonecznionych, ponieważ umożliwia szybkie odprowadzenie wody podczas ulewnych wiosennych opadów. Istnieje kilka rozmiarów, ale najpopularniejsze są kanały 40 i 50. Liczba wskazuje długość płytek w cm. Krzywa kanałów jest dostosowana do regionu: raczej ciasna w Charente i na wybrzeżu Atlantyku, szersza w kierunku Morza Śródziemnego. Najpopularniejsze są kanały zakrzywione od 50 do silnego. Występują na południu, od Agen do granicy z Włochami. Płytki Canal lub Gironde o niskim zakrzywieniu 50 mają mniej wyraźną krzywiznę. Występują od Akwitanii po Charente. Wreszcie Canal de 40 są obecne na zachodzie, a czasami na południu.

Płaski kafelek: pięć ważnych regionów

W VIII wieku dachówka kanału została zastąpiona na wschodzie i północy Francji płytką płaską z kwadratowym zakończeniem. Bardziej wodoodporna niż dachówka kanałowa, lepiej nadaje się do dachów stromo spadzistych, które sprzyjają spływowi wody deszczowej i zimowego śniegu. Ponadto szczególnie nadaje się do dachów o skomplikowanej geometrii: wieżyczki, zakrzywione dachy, ostrołuki, różne nachylenia ... Czystość form i tradycyjny wygląd nadają dachowi cały charakter i sprzyjają kreacjom: mieszanki kolorów, wstawianie wzory, kolorowe i szkliwione płytki ... Jeśli płaska płytka znajduje się głównie na północy Francji, występuje w wielu innych regionach, takich jak Normandia, Burgundia, Alzacja i Sabaudia.

Dachówka blokująca

Urodziła się w połowie XIX wieku wraz z rewolucją przemysłową. Powszechnie nazywana jest „płytką mechaniczną” ze względu na mechanizację płytek. Zastępuje korzystnie zasadę pokrywania płaskich lub kanałowych płytek przez formowane zazębienie na krawędziach widocznej części (miernik). W związku z tym wskaźnik zmienia się od 1/3 dla płytek płaskich i 2/3 dla płytek kanałowych do 3/4 dla płytek mechanicznych. Te zazębienia sprawiają, że płytki są bardziej stabilne i wymagają mniej materiału na metr. Dachówki te są zatem tańsze i umożliwiają wykonanie lżejszego dachu. Istnieją cztery rodziny: - Płytki z „małą pleśnią” : albo z płaskim wyglądem, imitującym płaskie płytki i używanym głównie na północy Loary, lub z reliefem, którego falista, prosta część jest charakterystyczna dla regionu Nord-Pas-de-Calais - Dachówka „duża, bardzo zakrzywiona forma” : jego format jest bogaty, zaokrąglona krzywizna (przypominająca dachówka kanału), łatwe zazębianie się, wiele kolorów w zależności od regionu (bardziej żywe na południowym zachodzie lub południu Rodan-Alp, subtelne niuanse w Vendee i na Wybrzeże Atlantyku, śpiew camaieux na Korsyce i na południowym wschodzie). - Dachówka „niska krzywa” : opracowany pod koniec lat 70. przy zaledwie 10 płytkach na m? w przybliżeniu odpowiadają one poszukiwaniom ekonomii i skróceniu czasu ekspozycji. Występują w prawie wszystkich regionach z silną reprezentacją w północnej i wschodniej części Francji.. - Kafelek „szanse” : z centralnym reliefem w formie wymiaru lub rombu. Pochodzą z XIX wieku. Występują w dorzeczu Arcachon i na meulieres Ile-de-France, przechodząc przez większość szkół miejskich.. Aby uzyskać więcej informacji lub poznać producentów: www.fftb.org

Maturalna powtórka z chemii - płytki

Opis:
Zapraszam Was na filmik w którym tłumacze Wam krok po kroku jak rozwiązywać zadania z płytkami. Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z tematem piszcie śmiało w komentarzach ?Wszystkie zadania dostępne są w formacie PDF tutajhttps://drive./drive/folders/1p-NFXqKPrJzmeEo0skvXTPZDbdv07MPsPo więcej zapraszam na instagramhttps://www./chemiczne_z...

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here