Uprawa bonsai, niezła sztuka

Uprawa bonsai wymaga wielu lat praktyki, zanim zostanie opanowana

Uprawa bonsai to prawdziwa sztuka
  • Podziel się:

Uprawa bonsai wywodzi się ze starożytnej chińskiej tradycji sadzenia dzikich drzew w doniczkach. Ta rodowa tradycja stała się formą sztuki, która dziś liczy wielu entuzjastów. Ale sztuka bonsai wymaga ciągłego popytu, zarezerwowanego dla pasjonatów, którzy będą w stanie wykazać się dużą cierpliwością. Rzeczywiście, uprawa bonsai wymaga wielu lat praktyki, zanim zostanie doskonale opanowana. Ale dzięki dyscyplinie i kilku wskazówkom możesz pozwolić sobie na przyjemność podziwiania bonsai w domu. Nie ma powodu, żeby się bez niego obejść ! Zanim zaczniesz, poluj na złoto i z góry przyjętą koncepcję, że rośliny używane w uprawie bonsai to specjalne gatunki karłów. Rzeczywiście, uprawa bonsai polega na wyhodowaniu w donicy drzewa lub „normalnego” krzewu. Można użyć prawie każdego gatunku drzewa! Oczywiście niektóre gatunki z małymi liśćmi są lepiej przystosowane do karłowatości niż inne. Koncepcja ? Drzewa zachowują swoje małe wymiary, ponieważ są regularnie przycinane, w przeciwnym razie po prostu rosłyby, aż przestałyby wyglądać jak bonsai, ale jak zwykłe drzewo. Te miniaturowe drzewka wyrzeźbione ludzkimi rękami, kruche z powodu karłowatości i niewielkiej dostępnej ziemi, wymagają bardzo szczególnej opieki..

Różne gatunki bonsai

Bonsai to drzewo samo w sobie. Uważaj, aby nie traktować go jako rośliny doniczkowej lub przedmiotu dekoracyjnego! Mieszka również najlepiej w ogrodzie lub na balkonie, z wyjątkiem bardzo zimnej pogody. Najlepiej jest wybierać gatunki ze względu na klimat, w jakim się znajdujemy i który może przebywać na świeżym powietrzu przez cały rok. Wybierając bonsai, masz wybór między gatunkami tropikalnymi, półtwardymi lub odpornymi. Plik gatunki tropikalne, że można by to nazwać w pomieszczeniach wymagają temperatury powyżej 15 ° C przez cały rok. Dlatego łatwiej jest je trzymać w domu zimą i nie przetrwałyby zimy na zewnątrz na naszych szerokościach geograficznych. Aby z powodzeniem wyhodować bonsai w pomieszczeniu, potrzebujesz jak największej ilości światła, w pomieszczeniu o niewielkim lub zerowym ogrzewaniu, aby uniknąć zbyt niskiej wilgotności. Jedyne miejsce, w którym Twoje bonsai w domu może żyć w dobrym zdrowiu, znajduje się blisko okna. Jeśli gatunki te zimą przebywają w pomieszczeniach, powinny jednak spędzić lato w ogrodzie lub na balkonie, chronione przed silnym słońcem. Przykład: wiąz chiński, wiśnia, serissa, hibiskus, kamelia japońska

...

Gatunki te są szczególnie odpowiednie, jeśli mieszkasz w mieszkaniu. Plik gatunki półtwarde i odporne, w przeciwieństwie do gatunków tropikalnych wymagają okresu odpoczynku (2-3 miesiące): do tego temperatura musi wynosić poniżej 10-12 ° C Najlepiej byłoby umieścić bonsai w zimnej szklarni lub w miejscu, w którym temperatura będzie wynosić około 5 ° C w miesiącach zimowych. Wyjdą z okresu spoczynku, jeśli umieścisz je w temperaturze powyżej 10-12 ° C przez 10-15 dni. Przykład: jałowiec, sosna, bukszpan, klon japoński

...

Uwaga: uprawa bonsai w pomieszczeniach jest znacznie trudniejsza niż w przypadku bonsai na zewnątrz. Ale bardziej niż wybór gatunków, sztuka bonsai polega głównie na wdrażaniu złożonych technik przycinania gałęzi i korzeni, przesadzania i podlewania..

Podlewanie bonsai: nie ma prawa do błędów !

W uprawie bonsai podlewanie jest kluczowe. Woda jest głównym składnikiem odżywczym, którego drzewo potrzebuje do życia, a podlewanie bonsai nie cierpi amatorszczyzny. Korzenie bonsai są kruche, nadmiar wody powoduje ich gnicie, a odwrotnie ich wysychanie. Podlewanie powinno odbywać się przede wszystkim poprzez obserwację potrzeb drzewa. Dlatego pierwszą zasadą podlewania jest to, że każde bonsai powinno być sprawdzane codziennie (w okresie wegetacji), ale powinno być podlewane tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nigdy nie należy unikać rutynowego podlewania, aby podłoże nie było wiecznie nasycane wodą, która dusi korzenie. Powierzchnia podłoża powinna zawsze zaczynać wysychać między każdym podlewaniem. Aby dowiedzieć się, czy konieczne jest podlewanie bonsai, naucz się „przetestować glebę” i lekko zeskrobać wierzchołek, aby poczuć, czy w bryle korzeniowej pozostała wilgoć. Bonsai należy podlać, zanim kula korzeniowa całkowicie wyschnie, ale zwłaszcza nie wtedy, gdy jest jeszcze bardzo mokra. Można powiedzieć, że podlewanie jest tradycyjnie wykonywane codziennie w ograniczonych ilościach (uwaga, to teoretyczna częstotliwość). Stosujemy technikę „zraszania” polegającą na podlewaniu rośliny w drobnym deszczu. Woda ścieka po liściach. Ale w przypadku poważnego odwodnienia zanurz garnek w misce z wodą, aż zrówna się z zewnętrzną krawędzią. Kiedy woda w doniczce naturalnie unosi się, bonsai można wyjąć z wanny i osuszyć. Jeśli używasz wody z kranu, zdekantuj ją, aby pomóc wyeliminować chlor. I oczywiście nie zostawiaj swojego bonsai bez podlewania, gdy jesteś poza domem, w bardzo suchą i upalną pogodę dwa dni bez wody mogą być śmiertelne. !

Wielkość bonsai

Bonsai należy przycinać. To właśnie sprawia, że ​​są bonsai. Bonsai, które nie jest już przycinane, ponownie staje się zwykłym drzewem. Tej techniki należy się nauczyć po zrozumieniu i opanowaniu podstaw lokalizacji i nawadniania. Istnieją dwie różne techniki: przycinanie konserwacyjne w celu utrzymania i udoskonalenia istniejącego kształtu bonsai oraz przycinanie strukturalne, które obejmuje bardziej rygorystyczne przycinanie w celu nadania drzewu podstawowego kształtu lub stylu.. Przycinanie konserwacyjne Bonsai Celem przycinania konserwacyjnego jest utrzymanie i udoskonalenie kształtu drzewa. Drzewa będą bardziej koncentrować wzrost na wierzchołku i na obrzeżach; ważne jest, aby regularnie przycinać te obszary wzrostu, aby zachęcić do wewnętrznego wzrostu drzewa. Przycinanie konserwacyjne można wykonywać przez cały okres wegetacji. Konieczne jest po prostu przycinanie gałęzi / pędów, gałązek, które przekroczyły pożądane wymiary korony lub kształtu. Gdy tylko nowe pędy wypuszczą więcej niż 5 do 6 liści, zredukuj do jednego lub dwóch liści. To właśnie sprzyja rozgałęzianiu się, nadaje gęstość i karłowatość liści. Należy zawsze pozostawać jak najbliżej pnia, aby drzewo nie miało dużych, nagich gałęzi. Jeśli przycinanie odbywa się zwykle za pomocą nożyczek, sosny, rośliny zimozielone należy zrywać ręcznie. Musisz chwycić koniec pędu kciukiem i palcem wskazującym i delikatnie go pociągnąć, strzał pęknie w najsłabszym miejscu. Rozmiar struktury Bonsai Aby nadać drzewu podstawowy kształt, często konieczne jest przycinanie dużych gałęzi. Następnie za pomocą wklęsłych szczypiec do gałęzi przecinamy pod kątem martwe, chore, brzydkie lub zbędne gałęzie. Zaleca się pokrycie dużych ran pastą leczniczą, uszczelniaczem, który chroni rany przed infekcją i pomaga drzewu goić się szybciej. Wczesna wiosna i późna jesień to zazwyczaj dobry czas na przycinanie drzew (tuż przed i po sezonie wegetacyjnym).

Przesadzanie i przycinanie korzeni bonsai

Aby drzewo nie było ciasne w doniczce, konieczne jest regularne przesadzanie, aby korzenie miały odpowiednią przestrzeń, aby mogły prawidłowo rosnąć. Przesadzenie odnawia zubożone podłoże i eliminuje zbyt długie korzenie. Drzewa, które nie są przesadzane, w końcu tracą wigor i więdną. Częstotliwość przesadzania zależy od wielkości pojemnika / doniczki oraz gatunku drzewa. Większość bonsai należy przesadzać co 2-3 lata, a nawet raz w roku. Dojrzałe, starsze drzewa potrzebują go tylko co 3 do 5 lat. Najlepszy czas na przesadzanie to wczesna wiosna, kiedy pąki zaraz zakwitną. Nie przesadzać latem. Za dużo paruje, drzewo będzie zbyt spragnione. Aby wiedzieć, czy konieczne jest przesadzenie, należy podnieść i zbadać kulkę korzeniową. Jeśli po bokach doniczki znajdują się korzenie lub jeśli kula korzeniowa jest unoszona przez korzenie, konieczne będzie przesadzenie. Następnie delikatnie wyjmij drzewo z doniczki, gdy utknie w doniczce, delikatnie usuń podłoże i trochę usuń korzenie. Skróć długie korzenie: pomoże to drzewu rozwinąć gęstszy system korzeniowy. Za pomocą specjalnych małych nożyczek do bonsai odetnij od jednej trzeciej do połowy długości małych korzeni, szczególnie nie dotykając dużych korzeni głównych, aby ich nie zranić. Przygotuj nową doniczkę, zamykając otwór małą plastikową siateczką, aby zapobiec wydostawaniu się ziemi, ale także tak, aby nie dostały się do niej owady. Nowa doniczka powinna być nieco większa niż poprzednia, jeśli bonsai jest młoda i wciąż rośnie, lub tej samej wielkości, jeśli bonsai jest ustabilizowane. Napełnij doniczkę mieszanką substratu do około 1 cm poniżej krawędzi doniczki, a na koniec obficie podlej drzewo.

Wybór podłoża do bonsai

Ważne jest, aby bonsai miały odpowiedni substrat do każdego przesadzenia. W dobrym podłożu łączą się trzy podstawowe elementy: woda, powietrze i nośnik. Dobre podłoże powinno spełniać następujące funkcje: drenaż, napowietrzanie, retencja wody i składników pokarmowych. Dobre podłoże musi osuszyć. Należy unikać gleb ogrodowych, drobnej gleby i drobnego piasku. Aby zapewnić dobry drenaż, „materiał podporowy” powinien składać się z grubych ziaren (od 2 do 10 mm). Każde ziarno materii działa jak gąbka, wchłaniając wodę, którą może zawierać lub którą może zatrzymać na swojej powierzchni. Podczas podlewania podłoże z grubych ziaren zatrzymuje tylko taką ilość wody, jaką może wchłonąć każde ziarenko materii, reszta jest odprowadzana przez otwory w dnie doniczki, dzięki łatwej cyrkulacji wody. 'woda. Dlatego nie ma ryzyka stagnacji wody, która szkodzi zdrowiu korzeni bonsai. Preferowane podłoże powinno zawierać dużą ilość akadamy (akadama to gliniasta gleba pochodzenia wulkanicznego z Japonii). Niektórzy amatorzy używają go w czystej postaci lub w większości w połączeniu z pucolaną, pumeksem, okrągłym lub pokruszonym żwirem, kompostowaną korą sosnową

...

Ale mieszanki i zawartość procentowa każdego składnika będą zależeć od klimatu i gatunku. W regionie, w którym opady są obfite, zwiększymy procent żwiru, a jeśli klimat jest suchy, będziemy faworyzować udział pumeksu. Chociaż różne gatunki drzew wymagają mieszanin różnych substratów, niemniej jednak można opisać dwie główne mieszanki, jedną dla liściastych, a drugą dla drzew iglastych. Obie mieszanki składają się z akadamy (aby zapewnić mieszance napowietrzenie, drenaż i średnią retencję wody), bogatej w składniki odżywcze gleby doniczkowej (retencja wody) oraz żwiru (drenaż). Podłoże dla drzew liściastych: 50% Akadama, 25% organiczna ziemia doniczkowa, 25% żwir. Podłoże dla drzew iglastych / sosny: 60% Akadama, 10% organiczna ziemia doniczkowa, 30% żwir. Najlepiej wybrać neutralne, nieodżywcze podłoże, aby zaopatrzyć się w nawóz zgodnie z potrzebami drzewa..

Nakarm swoje bonsai

Bonsai wymaga dużo pożywienia i dlatego należy je nawozić, aby uzupełnić glebę w składniki odżywcze. Trzy podstawowe elementy budulcowe wszystkich nawozów to azot (N), fosfor (P) i potas (K), każdy pierwiastek pełni inną rolę. Azot stymuluje wzrost liści i łodyg, fosfor - wzrost korzeni, a potas - wzrost owoców i kwiatów. Konieczne jest nawożenie przez cały sezon wegetacyjny drzewa, od wczesnej wiosny do połowy jesieni, ale najlepiej odczekać około 1 miesiąca przed aplikacją nawozu na drzewo, które został właśnie przesadzony. Najlepiej zapewniać regularne spożycie (mniej więcej co 3 tygodnie), ale w małych ilościach. [video /] Nasze praktyczne filmy ogrodnicze

PRZYGOTOWANIE do STYLIZACJI drzewka BONSAI Ibuki #3

Opis:
W trzecim odcinku dowiecie się jak przygotować drzewko bonsai do stylizacji.Zobaczysz:- drzewko po stylizacji, drutowaniu,- przykładowe donice do naszego bonsai (kaskadowe, klasyczne),- dowiesz się ile trwa przygotowanie bonsai.- przycinanie bonsai,- stylizowanie bonsai,- najważniejsze narzędzia do bonsai (kleszcze do drutu, kaczka do naprowadzania drutu, nożyce do przycinania gałęzi, obcęgi do grubszych gałęzi).Jeżeli chcesz mieć stały dostęp do porad dotyczących pielęgnacji Bonsai, SUBSKRYBUJ ten kanał, a my będziemy udostępniać je dla Ciebie.Co drugi czwartek, od 20 grudnia o godzinie 14:00 publikujemy dla Was nowy film.Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: https://www.ibuki-/Na stronie możecie obejrzeć przedstawione produkty z filmu oraz w zakładce WORKSHOPS sprawdzić datę najbliższych warsztatów bonsai.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here