Gospodarstwa miejskie, ogrody warzywne w sercu miast

Przyszłość rolnictwa ?

Gospodarstwa miejskie, ogrody warzywne w sercu miast
  • Podziel się:

Równolegle z rosnącym ruchem Incredible Edibles, we Francji i na całym świecie, miejskie farmy zaczynają kolonizować tereny oczekujące na zagospodarowanie, tarasy dachowe budynków, a nawet powierzchnie pionowe. Cel? Powrót do miasta po lokalną, odpowiedzialną i zdrową konsumpcję. Czy zmienia się układ miast - betonowych i żyznych terenów wiejskich? Granice między tymi dwoma bardzo odmiennymi światami są zatarte, a Natura, jako odmiana kulturowa, stopniowo reinwestuje w serca miast, nawet największych. Oczywiście uprawianie własnego małego ogródka warzywnego było dużym trendem od dziesięciu lat dla mieszkańców miast, którym brakuje ziemi, ale koncepcja miejskich gospodarstw rolnych ma na celu produkcję na dużą skalę lokalnej i zdrowej żywności dla wszyscy mieszkańcy miast. Chcąc „wiedzieć, co jemy i skąd to pochodzi”, chodzi o nadanie pierwszeństwa spięciom, przy jednoczesnym odnowieniu maksymalnej ilości wolnych obszarów w miastach. Biorąc pod uwagę, że w 2050 roku 80% mieszkańców tej planety będzie mieszkać na obszarach miejskich, że „co sekundę znika 26m2 francuskich gruntów rolnych, a autonomia żywieniowa Paryża wynosi 3 dni”, to dobrze o przyszłości ludzkości, której jest po prostu i po prostu.

Gospodarstwa miejskie, gospodarstwa innowacyjne

Te miejskie farmy rozwijają się tam, gdzie miasto im na to pozwala: tereny zielone, dachy budynków, ogrody rodzinne i wspólne, ogrody edukacyjne w szkołach, parkingi, tereny poprzemysłowe, przedsiębiorstwa ... Krótko mówiąc, ta nowa era to era demokratyzacja kultury i powrót do ultra-lokalnej konsumpcji w połączeniu z różnorodnością biologiczną. Jest to zatem kwestia zaopatrzenia lokalnych restauracji i sklepów spożywczych, remunicji zbiorowego żywienia, a co za tym idzie „powrotu do tradycyjnej kuchni z surowych produktów, poprawy smaku i wartości odżywczej posiłków [.. .]. W ten sposób trwa „odbudowa regionalnej suwerenności żywnościowej poprzez rozwój rolnictwa miejskiego”..

Gospodarstwa miejskie: dla lepszego życia, dla poszanowania planety

Po co importować warzywa i owoce z innych źródeł, skoro można je uprawiać w pobliżu miejsca ich spożycia? Lokalność oznacza zapewnienie lepszej żywności, odpowiedzialnej konsumpcji sprzyjającej niskiemu śladowi węglowemu po transporcie towarów oraz świadomości ekologicznej: a w skrócie lepsza jakość życia. Bioróżnorodność w mieście oznacza również szacunek dla flory i fauny, stawiany w centrum obaw przed presją ziemi (lub w równowadze z nią). Włączając nowe obszary rolnicze do lokalnych planów urbanistycznych, miasta chronią i poprawiają swój krajobraz, a tym samym środowisko życia ... i opowiadają się za lepszym odżywianiem. Na modelu Dijon w Cote-d 'Albo pomyślmy „Moja planeta, mój talerz i ja” !

Gospodarstwa miejskie, aby zdemokratyzować ekologiczną żywność i kulturę

W tych miejskich gospodarstwach testuje się i wdraża różne techniki uprawy (uprawa bezglebowa, permakultura, hydroponika ...). Zapraszamy innowacje do przejmowania ziemi na polach naszej wsi, które są wyczerpane, wymordowane przez 50 lat intensywnych praktyk i chemikaliów. Kultywowanie w mieście jest zatem aktem bojowym. A zatem ekologiczne uprawy warzyw są oczywiste: miejskie gospodarstwa są oznaczone jako „wolne od pestycydów” !

Inicjatorzy ze wszystkich stron, aby przywrócić ogród warzywny do serca miast

Obywatele Lambdy, stowarzyszenia ekologiczne czy zawodowe, wszyscy pasjonaci od kilku lat pracują nad tym, aby ogród warzywny z powrotem znalazł się w sercu miast. Aż do tego czasu, w fazie eksperymentów, farmy miejskie wydają się dziś przekonującym sposobem na wyżywienie 9 miliardów ludzi, którzy zaludnią planetę w 2050 r. Wśród wielkich nazwisk tego ruchu Yohan Hubert , projektant pierwszej paryskiej farmy miejskiej, także autor książki Uprawa warzyw bezglebowa - praktyczny przewodnik po produktywnym ogrodzie warzywnym w mieście , z wydań Ulmer. Opracował pierwszą w 100% ekologiczną eksploatację na dachu centrum handlowego w Paryżu, i to nie byle jakiego: bardzo eleganckiej Galerii Lafayette Haussmann! Lub 1000m3 kultury pionowej. Jego marzenie: „Oddać miastu narzędzie do jedzenia, eksperymentowania i organizowania poprzez wyrwanie się z uzależnienia od dużych grup żywnościowych… I w ten sposób powrócić do ogrodnictwa 40 lat temu. „odejście od wymiaru produkcyjnego”. Inicjatywy mnożą się ze wszystkich stron: na przykład w Paryżu mówimy o miejskich farmach na dachu Miasta Mody i Designu (przez stowarzyszenie Vergers Urbains), na dachu Szkoła AgroParisTech, w Kolegium Henri Matisse'a w 20.dzielnicy, przy ulicy d 'Aboukir w sercu II z uprawami kontenerowymi, na dziedzińcu browaru FR / AME w XV, z ogrodem warzywnym i sadem ponad 600 m2 ... W całej Francji projekty rosną jak grzyby po deszczu: miasto Albi, bardzo aktywne w ruchu Incroyables Edibles, dąży do samowystarczalności żywnościowej do 2020 r .; od 2009 r. miasto Pau udostępniło 5 hektarów ziemi w celu promowania lokalnego i wysokiej jakości rolnictwa na obszarach miejskich, a dziś stanowi platformę ogrodniczą, obejmującą nawet działki do samodzielnej produkcji i własnej produkcji. własne spożycie warzyw dla mieszkańców Pau ... Architekci i projektanci pasjonują się również nowymi konstrukcjami, w tym powierzchniami roślinnymi i uprawnymi, stawiając właścicieli i najemców w centrum ruchu: na przykład Edouard Francois ze swoją wieżą bioróżnorodności M6B2 w Paryżu 13. I to od każdej osoby zależy, czy wniesie własny wkład w budowanie wzorców żywieniowych jutra. Co więcej, idea lokalnych farm to przede wszystkim ruch obywatelski i partycypacyjny, czego dowodem jest ruch Incredible Edibles, którego głównym celem jest pójście pod prąd wielkich korporacji międzynarodowych, wydostać się z uzależnienia od globalnego systemu rolno-spożywczego i właśnie promować odradzanie się lokalnych gospodarstw. Dowiedz się więcej od swojego ratusza, stowarzyszeń ... Możesz odkryć jedną z tych farm blisko domu, w połowie drogi między nowoczesnymi a zaawansowanymi technologiami ! Dowiedz się więcej: Uprawa warzyw bezglebowych , Yohan Hubert, wydania Ulmer //www.capitale-/ //publi./intel-innovation/fermes-urbaines.html //www.toitsvivants.org/ /// // www. /ferme-urbaine/

Sielski miejski ogród - Ogrody z Rudą #23

Opis:
Ogród w sercu miasta w rytmie z naturą - pełen dźwięków przyrody, z owocami z własnego sadu. Zachwyca mnie swoją naturalnością oraz akcentami dodającymi mu mnóstwo uroku.Zapraszam serdecznie do obejrzenia mojego najnowszego odcinka.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here